DOLAR
32,4759
EURO
34,5661
ALTIN
2.475,07
BIST
9.542,01
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
19°C
Perşembe Az Bulutlu
19°C
Cuma Yağmurlu
15°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

YAZAR ZEKİ ÇELİK BİYOGRAFİSİ

YAZAR ZEKİ ÇELİK BİYOGRAFİSİ
28 Haziran 2022 19:00
0
A+
A-

ZEKİ ÇELİK KİMDİR?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Isparta ili Şarkikaraağaç ilçesi, Bey Köyde dünyaya gelen ve çocukluğunu yeterince yaşayamayan, arzuladığı okullarda okuyamayan Zeki Çelik ömrünün bir kısmını gurbette geçirirken, sanat ve edebiyat tutkusunu içinden de silememiş ve 1971 yılında Tezgahtar olarak çalışırken Ankara başkentte tekerlemeler, destanlar, şiirler yazarak ilk adımını atmıştır. O tarihte akrabası ile nişanlanan Zeki Çelik 1975 yılı başında dayı ve hala kızı Cennet hanımla evlendikten sonra askere giderek vatanı görevini de başarıyla sürdürürken edebiyat çalışmasını devam ettirerek şiirlerin yanı sıra çocuk masalları, hikayeler de yazmıştır.  

1977 yılında teskeresini aldıktan sonra Türkiye’nin gül bahçesi Isparta iline yerleşerek. Bura da hayat mektebinin sunmuş olduğu her türlü zorluklara göğüs gererek, bir yandan edebiyat tutkusunu sürdürürken, bir yandan da hayatta kalma mücadelesini devam ettirerek dört yıllık evlilikten sonra Dilek isminde kızı, bir buçuk yıl sonra da Arif isminde oğlu dünyaya gelmiştir. Çocuklarının eğitim almaları için gül şehrinden ayrılmayan Zeki Çelik bazen hamallık, işçilik, ustalık, taşeronluk yaparak, bazı küçük çapta ticarete de el atarak geçimini sürdürürken şehrin göbeğinde tarihi Bey hamamı karşısında Kader büfesi açarak, üzerindeki levhaya Şair ve yazar Zeki Çelik yazdırıp o dönemin gazetesinde de şiirleri yayımlanmaya başlamıştır.  

Sağcılık ve solculuk dönemi olan 1980 yılında kendini sıkıştıranlara ; Ben ne sağcıyım ne solcuyum, doğru yolun yolcusuyum diye denge sağlasa da, sonra da Doğru yol Partisi kurulmuş onu da diyemez olmuştur.  

Çünkü Zeki Çelik kendini siyasete değil sanata adamıştır ve her çeşit kitaplardan okuyarak kendini yetiştirmektedir. Ne talihsizliktir ki evinde ki değerli eşyaları ile açmış olduğu büfesi de tamamen soyulmuş ama hayata yine de pes demeyen şairimiz sanat çalışmasını sürdürerek bazı şiir yarışmasına katılıp ödül kazandığı halde imkansızlıklar yüzünden ödülünü almaya gidememiştir. 1981 yılı Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum yılı nedeniyle 100 adet Atatürk şiirini yüzüncü kutlama kurulu başkanlığına sunarak Türk ulusuna armağan etmiştir.  

Ticarette de iyi niyetinden dolayı dolandırıcı tuzağına düşen şair tekrar sıfırdan başlayarak mahkumların yapmış olduğu plastik şeritten yapılan hasır çanta imalatını sürdürerek pazarlarda müşterisini ararken bu imalatıyla da ressamlık hevesini giderirken yeteneğini de ortaya koymaktadır. Ben Nesibe ÇOBAN: Zeki amcamı okul arkadaşım kızı Dilek sayesinde tanıdım. Bizlere devamlı öğütler verirdi şiirlerinden de örnekler sunardı. Pazara indiğimde önünde imalat çantası ve elinde defteri kalemi hiç eksik olmazdı kendi dünyasına dalar giderdi. İyi bir eş iyi bir baba olduğunu kızı bizlere derdi.  

1990 Yılında Türkiye’de ilk defa Zeki Çelik Yayımlarını kurarak burada kitap okuma ve kiralama sistemini, ikinci el kitaplarının takasını resmi olarak başlatmıştır. Kendi yayını altında Çocuk şiirleri, Dini şiirler, Doğa şiirleri, Aşk şiirleri ve Kıbrıs şiirleri. Her birinde 2000 adet basarak eserlerini okuyucusuna ücretsiz ulaştırdı. KKTC Cumhurbaşkanı R. Rauf Denktaşın misafiri oldu. Yayımcı, şair ve yazar olarak Türkiye yayınlar birliği kataloğunda yerini almıştır. Basının, şair ve yazarların bir araya gelmesini sağlayıp muhtaçlara da iftar açtırarak Isparta Valiliğinden ilk şükran ödülünü almıştır. 

 Buna ilaveten peş peşe ödüller, gelmektedir. 1996 yılında eşi ve aile büyükleri ile hacca giden Zeki Çelik orada da şiirlerle dualarla haç yolculuğu eserini yazmış ve ulusal kanalda da programa katılıp çocukları, yakınları ihramlı elbisesiyle şiir okurken Türkiye’den izleme fırsatı bulmuştur.  

8-5-2000 Yılında Kalem tutan ellerin, Doğru konuşan dillerin, Seven Gönüllerin bir araya gelmesi için. Göller Bölgesi Yazarlar ve Şairler Derneğinin kurulmasına vesile olarak üç yıllık genel başkanlık sırasında. 15 sayı, Duygu Seli bültenin her sayısından 1000 adet çıkararak ve ücretsiz dağıtarak şair ve yazarların duygularına tercüman olduğu gibi, derneğin yurt içinde ve yurt dışında tanınmasına vesile olup, yöresel ve uluslararası programlar, çeşitli yarışmalar yapmış ödüller dağıtmıştır.  

Önce radyolarda program yapan yazarımız daha sonra yöresel ve ulusal kanallarda zaman, zaman çıkmıştır. Rüyasında Rabbım dan güzel bir haber alan Zeki Çelik Başkanlık görevini ilkokul öğretmeni Melahat hocaya devrederek hayırlı bir hizmete soyunmuştur. Proje taslağı kendine ait olan ve dünyada benzeri asla bulunmayan yuvarlak ortasından minareli Yıldız tepe camiyi Isparta Şarkikaraağaç ilçesi Kerkük mahallesine kazandırıp ibadete açılmasına vesile olmuştur ve bu hizmette başkanlık ve diğer işlemleri yürütürken ücret almadığı gibi cami çevresini çini ile hayrına donatmıştır. 

 Bey Köye Kumandan baba türbesini inançlı insanlara kazandırmıştır. Cami yapılmadan önce de kendi hanesini 10 yıl ibadete açarak görev yapan imama da elinden gelen desteği vermiştir. İmam ve eşinin resmi görevine sebep olmuş yılların birikimini değerlendiren Şair ve yazarımız 2014 yılında Uluslararası programın yapılmasına vesile olarak bu arada kendi hanesinin altına Zekice Kültür ve Sanat Evinin açılışını yaptırmış yaklaşık 150-200 arasında katılımcı iştirak etmiş sanat evi ziyaretçilerle dolup taşmıştır.  

Her ziyaretçiye hayatının özeti olan 6.kitabı: Hayallerden Gerçeğe Azmin Zaferini hediye etmiştir. Bu yıl içerinde Kolon kanseri olduğunu öğrenen yazarımız ameliyat olurken 64 santim kalın bağırsağı kesilip 6- Ay Kemoterapi alarak tedavisi devam etmekte olup daha sonra da safra kesesi, guatr ve göz, burun gibi bazı operasyonlar geçirmiştir. Zekice Kültür ve Sanat evini Kanser hastalarında hizmetine açarak misafir hane gibi ücretsiz kullanımını sağlamıştır. 2003 Yılında Türkiye ilim edebiyat eserleri sahipleri meslek birliğinin üyesi olan Zeki Çelik daha sonraki yıllarda Isparta il başkanlığı görevini yürüterek resmi olarak protokolde yerini almıştır. TÜM SAN Derneğinin de Isparta ve Burdur başkanlığını yürüten Zeki Çelik Türk dünyası kültürüne katkı sağlamaya çalışırken çeşitli ödüller, takdir name, onur belgesi, katılım, teşekkür belgeleri hediyeler almıştır, sanat evinde de sergilenmektedir. 

 Yaklaşık edebiyatın her dalında 150 civarında eserler yazan Şair ve yazarımız Zeki Çelik bunun 52 adedinin okuyucuları ile buluşturmanın mutluluğunu yaşamaya devam etmektedir. Bazı kitap fuarlarında bulunup okuyucularına kitaplarını imzalamıştır.  

Yayımladığı her eser topluma ibretlik mesaj vermiştir ve vermeye de devam etmektedir. Yayımlanan kitapları yukarıda bahsettiğimizin devamı olarak Atatürk şiirleri, Isparta şiirleri, Yeni çocuk şiirleri, Aşk şiirleri, İbretlik duygular, Unutma, Farklı şiirler tatlı yorumlar, Köşemdeki inciler, Zekice den masallar, Mantık soruları, Kanseri yenmezsek o bizi yener, Kanser sana güle, güle, Şerif Ali masalları ortak, Pembe düşler hikayesi Kan sev dernek yararına. Moral motivasyonu Komik ya hikayeleri, Sağlık Olsun, Bu vatan bizim, uğruna Ölürüm Türkiye’m, İlahi sözler ve düşünceler, Bu vatan uğruna Yüreğini koy, Türkiye’nin gül bahçesi masalları, Kadın, onlar bizim baş tacımız, Aşkın Deryası serisi 1-2-3-4-5-6- 7-8- her birin de en az 1000 şiir vardır. Anlamlı güzel sözler, Çocuklara masallar, Yaşanmış hikayeler. ROMANLARI: Esrarengiz çanta, Gönüllü Dedektif, Hazine, Mağara, Hüzünlü aşk, Kaybolan yazar. Esrarengiz çanta, Beyin gücü depremi, Define Peşinde,  Ata sevgisi,( Hayat bilgisi ), Evlat sevgisi,(Allah Vergisi), Zekice 4- dörtlük bilmece, Güldüren ve düşündüren fıkralar, Romansı hikayeler, Mantık yoklaması, Zekice den özlü sözler vs eserleri gibi. Her yıl kitap sayısını artırmakta olan Şair ve yazarımız 50. Sanat yılını 50. Kitabıyla kutlamanın hayalini kurmaktadır. Birçok okullarda öğrencilere konferans veren Zeki Çelik Bir süre İpek yolu ajansı müdürlüğü yaptı, Haber gazetesi köşe yazarlığını 11 yılı aşkın sürdürmekte olup, ekspres haber köşe yazarlığı da devam etmektedir. Sanat evinde Şair ve yazarların buluşmasına vesile olmaktadır, çeşitli programlar yapmayı sürdürmektedir. Zeki Çelik evli ve bir oğlan bir kızı, üç de iki kız bir oğlan torun sahibidir.  Saygılarımla.

NESİBE ÇOBAN ( Editör ) 

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

  1. ZEKİ ÇELİK dedi ki:

    ALLAH RAZI OLSUN TANINMAK VE TANITILMAK HARİKA DUYGU BENCE SONSUZ TEŞEKKÜRLER SELAM SİZLERE

    1. ADMİN dedi ki:

      Çok teşekkür ederiz Üstadım, bizim için onurdur.