DOLAR
32,2232
EURO
34,9919
ALTIN
2.421,31
BIST
10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Pazartesi Hafif Yağmurlu
21°C
Salı Açık
25°C
Çarşamba Az Bulutlu
26°C
Perşembe Az Bulutlu
26°C

BASIN YAYIN SANAT EDEBİYAT ŞİİR DÜNYASI’NDAN KISA KISA DUYURULAR

BASIN YAYIN SANAT EDEBİYAT ŞİİR DÜNYASI’NDAN KISA KISA DUYURULAR

KERİM ÖZBEKLER

GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR

11.ULUSLARARASI AŞIKPAŞA ŞİİR ŞÖLENİ 17 KASIM 2023 CUMA GÜNÜ KIRŞEHİR’DE YAPILACAK 

17 Kasım 2023 Cuma günü, saat.19.00’da;Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi-Kırşehir adresinde, 11.Uluslararası Aşıkpaşa Şiir Şöleni gerçekleştirilecektir. Proğramda yer alan şairlerin isimleri aşağıdaki şekildedir, Ertuğrul Öcal-Veysel Turgut-Erol Kılıç-Erdoğan Çalışkan-Osman Alpsoy-Halise Tekbaş-Gündüz Aydın-Şerife Tekin-İsmail Bozkurt-Zeynep Özügenç-Sadık Sesigüzel-Kadir Akça-Gülşat İbrahim-Ayhan Haceroğlu-Hikmet Elitaş-Levent Göçer-Hikmet Şentürk-Özcan Taşkın ve Aşık Maksut Feryadi, organizasyon Kırşehir Yazarlar ve Şairler Derneği (KIY-ŞAD) ile Kırşehir Belediyesi’nin ortak girişimi ile gerçekleştirilmektedir. Proğramı izlemek ücretsizdir, ilgilenenlere önemle duyurulur.11.ULUSLARARASI AŞIKPAŞA ŞİİR ŞÖLENİ 17 KASIM 2023 CUMA GÜNÜ KIRŞEHİR’DE YAPILACAK 17 Kasım 2023 Cuma günü, saat.19.00’da;Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi-Kırşehir adresinde, 11.Uluslararası Aşıkpaşa Şiir Şöleni gerçekleştirilecektir. Proğramda yer alan şairlerin isimleri aşağıdaki şekildedir, Ertuğrul Öcal-Veysel Turgut-Erol Kılıç-Erdoğan Çalışkan-Osman Alpsoy-Halise Tekbaş-Gündüz Aydın-Şerife Tekin-İsmail Bozkurt-Zeynep Özügenç-Sadık Sesigüzel-Kadir Akça-Gülşat İbrahim-Ayhan Haceroğlu-Hikmet Elitaş-Levent Göçer-Hikmet Şentürk-Özcan Taşkın ve Aşık Maksut Feryadi, organizasyon Kırşehir Yazarlar ve Şairler Derneği (KIY-ŞAD) ile Kırşehir Belediyesi’nin ortak girişimi ile gerçekleştirilmektedir. Proğramı izlemek ücretsizdir, ilgilenenlere önemle duyurulur.

**************************************************************************************************************

17-18-19 KASIM 2023 TARİHLERİNDE ULUSLARARASI TARSUS FESTİVALİ 2.KEZ GERÇEKLEŞTİRİLECEK
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 17-18-19 Kasım tarihleri arasında gerçekleştireceği Uluslararası Tarsus Festivali’nin bu yılki teması “Şahmeran Yılı” olarak belirlendi.
Festival programında yazarlar, konserler, gastronomi, çok sayıda ülkeden katılacak olan halk oyunları ekipleri, bisiklet sürüşü gibi etkinlikler yapılacak.
Yine festival kapsamında yiyecek ve hediyelik eşya stantları dışında, kentin tanımına katkıda bulunacak olan Aratos Felsefe Dergisi de Aratos Yayınları ve Tarsus kitaplarından oluşan bir stand da yer alacak.
Uğur Pişmanlık, Aratos Yayınları standında son dönem çıkan kitaplarını imzalayacak.
Aratos Felsefe Dergisi Yayın Yönetmeni gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl “Kleopatra Yılı” temasıyla başlatığı Uluslararası Tarsus Festivali’nin kentin tanıtımı açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak; “Kalıcı olmasını dilediğimiz ve hem Tarsus’un tanıtımına katkıda bulunacak hem de toplumsal yaşamda kültürel bir değişimi de beraberinde getirecek olan Uluslararası Tarsus Festivali’nin gelecek yıl için ise “Tarsuslu Filozoflar ve Aratos Yılı” olmasını önerdik.
Bu festivalde stant açarak hem Aratos dergisini hem de Aratos Yayınları başta olmak üzere Tarsus kenti anlatan 100’e yakın kitabı okurlara sunacağız” diye konuştu.
Gazeteci Uğur Pişmanlık Dr. Halil Atılgan ile söyleşiyor.
Öte yandan, gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık, festivalin son günü olan 19 Kasım 2023 tarihinde Tarsuslu müzikolog, halk bilimi araştırmacısı, koro şefi ve TRT radyolarında türkü programları hazırlayıp sunan Dr. Halil Atılgan ile de “Çukurova Türküleri ve Tarsus’ta Halk Müziği” başlıklı bir söyleşi yapacak. Yakın zamanda Mersin Büyükşehir Belediyesi Dr. Halil Atılgan’ın “Gönlümüze Düşen Türküler” adlı kitabını yayınlamıştır. Dr. Halil Atılgan da, festival de kitaplarını imzalayacak.

**************************************************************************************************************

18 KASIM 2023 CUMARTESİ GÜNÜ MANİSA’DA ŞİİR VE MÜZİK DİNLETİSİ YAPILACAK                                                                                                                                                                                                  18 Kasım 2023 Cumartesi günü, saat.17.00’de;Bedestan Şehzadeler-Manisa adresinde Eğitimci Semih Balaban, Yazar ve Şair Ragıp Özcan ile Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Genel Başkanı Yazar ve Şair Ümit Yaşar Işıkhan’ın yapacağı konuşma sonrası Aytekin Karapaça’nın moderatörlüğünde Şair Ragıp Özcan-Zafer Baykal-Suna Tunç-Suat Örs-Jiyan Polat-Aysel Özdemir ve Dinçer Taşdemir sahneye çıkarak şiir okuyacaklardır. Sanatçı Cengiz Onur, proğramın müzik bölümünü icra edecektir. Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Manisa Şubesi yetkilileri tarafından organize edilen ”Şiir ve Müzik Dinletisi”ni isteyen herkes ücretsiz olarak izleyebilir, önceden iletişim kurmak isteyenler, 0-535-5180806 nolu telefonu kullanabilirler. ilgilenenlere, önemle duyurulur.18 KASIM 2023 CUMARTESİ GÜNÜ MANİSA’DA ŞİİR VE MÜZİK DİNLETİSİ YAPILACAK 18 Kasım 2023 Cumartesi günü, saat.17.00’de;Bedestan Şehzadeler-Manisa adresinde Eğitimci Semih Balaban, Yazar ve Şair Ragıp Özcan ile Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Genel Başkanı Yazar ve Şair Ümit Yaşar Işıkhan’ın yapacağı konuşma sonrası Aytekin Karapaça’nın moderatörlüğünde Şair Ragıp Özcan-Zafer Baykal-Suna Tunç-Suat Örs-Jiyan Polat-Aysel Özdemir ve Dinçer Taşdemir sahneye çıkarak şiir okuyacaklardır. Sanatçı Cengiz Onur, proğramın müzik bölümünü icra edecektir. Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Manisa Şubesi yetkilileri tarafından organize edilen ”Şiir ve Müzik Dinletisi”ni isteyen herkes ücretsiz olarak izleyebilir, önceden iletişim kurmak isteyenler, 0-535-5180806 nolu telefonu kullanabilirler. ilgilenenlere, önemle duyurulur.

**************************************************************************************************************

5.CEMAL SAFİ ŞİİR YARIŞMASI BİRİNCİSİNE 10.000, İKİNCİSİNE 7.500. ÜÇÜNCÜSÜNE 5.000, 3 ŞAİRE DE 2.500’ER ŞİRALIK MANSİYON ÖDÜLÜ TAKDİM EDİLECEK.(SON BAŞVURU TARİHİ.26 OCAK 2024)

Samsun İlkadım Belediyesi 5.kez ”Cemal Safi Şiir Yarışması” düzenledi, iştirak şartları aşağıdaki şekildedir.

KATILIM KOŞULLARI;
-Yarışmaya 18 yaş ve üzeri, T. C. vatandaşı olan herkes katılabilir.

-Yarışma konusu, “serbest”tir.

-Seçici kurul üyeleri ve birinci derecede yakınları, yarışmaya katılamazlar.

-Yarışmada, sadece ”HECE VEZNİ” ile yazılan eserler değerlendirilecektir. (Türk Hece geleneğinin, kalıpları kullanılmalıdır.)

-Yarışmaya katılacak şiirler, daha önce herhangi bir yarışmadan ödül almamış ve (İnternet ya da basılı ortamda) yayınlanmamış olmalıdır.

-Yarışmacılar, en fazla bir (1) şiirle katılabilirler.

-Şiirler, en fazla 36 mısra olarak gönderilmelidir.

-Sadece internet üzerinden başvuru kabul edilecektir, belirtilen adres üzerinden başvurular yapılmalıdır.

-Birinci belgede, sadece şiir ve şiirin altında rumuz yer almalıdır. (Belgenin adı şiirin adı ile aynı olmalıdır). İkinci belge rumuz adı ile adlandırılmalı ve belgenin içinde şairin adı soyadı, telefon numarası ve açık adresi yazılmalıdır.

-Rumuzlar, bir kelime ve 2 rakamdan oluşmalıdır. (Örnek:güneş55)

-Şartnameye uymayan şiirler, değerlendirmeye alınmayacaktır.

-Şartnamede belirtilmeyen konularda, Seçici Kurul tarafından belirlenecek kararlar geçerlidir.

-Şiirlerin sorumluluğu, şairlerine aittir.

-Tüm eserlerin telif hakkı şairlerine aittir, yarışmacılar ödül alan ve yayınlanmaya uygun bulunan şiirlerinin herhangi bir telif ücreti olmadan Belediyemiz tarafından hazırlanacak olan her türlü yazılı. Görsel ve dijital ortamda yayınlanmasını, yarışmaya katılmakla kabul etmiş sayılacaklardır.

5.CEMAL SAFİ ŞİİR YARIŞMASI ÖDÜLLERİ;
Birinci’ye.10.000 TL.,
İkinci’ye.7.500 TL.,
Üçüncü’ye.5.000 TL.,
3 Adet Mansiyon Ödülü.2.500 TL.

YARIŞMAYA İŞTİRAK LİNKİ AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDEDİR;
https://lnkd.in/dpiwBKYW

**************************************************************************************************************

SADIK UYGUN ÇOCUK ROMANI YAZMA YARIŞMASI BİRİNCİSİNE 20.000, İKİNCİSİNE 15.000. ÜÇÜNCÜSÜNE 10.000 LİRA ÖDENECEK.(SON BAŞVURU TARİHİ.16 ŞUBAT 2024)

-Yarışma, her yıl yeniden duyurulacak bir yazın dalında (edebiyat türünde) yapılır.

-Yarışma dili, Türkçedir.

Yarışma, Sadık Uygun Yayın Grubu çalışanları ve seçici kurul üyeleriyle onların birinci derece yakınları dışında 18 yaşını doldurmuş herkese açıktır.

Ödüle aday dosyalar ırkçı, cinsiyetçi. Ötekileştirici vb., her türlü ayrımcılığa yönelik unsurlar ve nefret söylemi içermemelidir.

Yarışmaya gönderilecek dosyanın tamamı-herhangi bir bölümü, yazılı ya da dijital ortamda yayımlanmamış. Başka bir yarışmada, ödül almamış olmalıdır.

Başka bir yayıneviyle, bağlayıcı bir sözleşmeye tabi olmamalıdır.

Yarışmaya gönderilecek dosya-yapıt özgün olmalı, herhangi bir eseri çağrıştırmamalı ya da başka bir eserden bölümler. Alıntılar, pasajlar barındırmamalıdır.

Özgün olmadığı, ödüllendirme aşamasından sonra belirlenen yapıtın yazarı aldığı ödülün iki katını (%100 fazlasını) konuyla ilgili uyarıyı aldıktan sonra en geç bir ay içinde iade etmeyi. Bu katılım belgesini imzalamakla kabul etmiş sayılır, özgün olmadığı belirlenen yapıtın sahibi üçüncü kişilerce açılacak her türlü davanın da muhatabı olacaktır.

Katılımcılar, yarışmaya başvurmakla katılım koşullarını kabul etmiş sayılır.

Yarışma Y. Bekir Yurdakul’un eşgüdümünde, Sadık Uygun Yayın Grubu’nca yürütülür.

Yarışma, bu yıl 8-12 yaş grubuna yönelik roman dalında açılmıştır.

Konu, alt tür. sayfa sınırlaması, yoktur.

Bilgisayarda A4 boyutunda, alt üst. Sağ sol kenar boşlukları 2,5 cm olarak düzenlenmiş, “word” belgesine yazılmalıdır.

Dosya Times New Roman ya da Camria yazı karakteri, 12 (on iki) punto. 1,5 satır aralığıyla, düzenlenmelidir.

Dosya 7 (yedi) kopya çoğaltılmalı, spiral ciltli olarak hazırlanmalıdır.

Ayrıca, taşınır belleğe (USB) kaydedilmelidir.

Yarışmaya katılım, “rumuz”ladır. Yazar altı karakterden oluşan, anlamlı ya da anlam taşımayan (kimliğini çağrıştırmayacak) rakam ve harfleri kullanacağı (1MUZ36, ÇİM678, 357SFY vb.) bir rumuz belirler.

Yapıtın her kopyasında ve taşınır bellekte, yazar adı olarak yalnızca bu rumuza yer verir.

Yapıtın kopyalarında, taşınır bellek kaydında. Zarfların üzerinde yazarın kimliğine ilişkin (bu rumuz dışında) hiçbir yazı, not. İşaret, simge yer almaz.

Katılımcılar “Katılım Koşulları”nın ekinde yer alan kimlik belgesi ve taahhütnameyi okunaklı el yazılarıyla ve eksiksiz doldurur, imzalar.

Kimlik belgesi, taahhütname. Taşınır bellek kaydı ve kısa özgeçmiş aynı zarfa konur, zarf kapatılır. Zarfın üzerinde, yalnızca rumuz ve yapıt adı belirtilir.

Yapıtın birden çok yazarı varsa her yazar, anılan kimlik belgesi ve taahhütnameyi ayrı ayrı doldurup imzalar. Kısa özgeçmişlerini de, ekler.

Yedi (7) kopya olarak çoğaltılıp dosyalanan yapıt, yarışma adresine bir adet taşınır bellek kaydı belirtilen zarfla birlikte ulaştırılır.

Ödül için son başvuru tarihi 16 Şubat 2024’tür, yapıtlar anılan tarihte. Saat 18.00’e kadar aşağıdaki adrese iadeli taahhütlü posta veya kargo yolu ile ulaştırılmış olmalıdır.

Sadık Uygun Yayınları

Camikebir Mahallesi, Sanayi 20. Sokak, No.2

Seferihisa-İzmir

ÇOCUK ROMANI YAZMA YARIŞMASI ÖDÜLLERİ;

Birinci’ye.20.000 TL.,

İkinci’ye.15.000 TL.,

Üçüncü’ye.10.000 TL.

**************************************************************************************************************

ŞİİR SARNICI DERGİSİ’NE YAYINLANMASI İÇİN YAPIT GÖNDEREBİLİRSİNİZ

Şiir Sarnıcı (e-dergi), 18. Sayısı 01 Ekim 2023 tarihinde blokta yayımlanmıştır. Dergimiz, halihazırdaki iletişim olanaklarıyla blok sayfamızda her okura açıktır. Ayrıca, PDF dosyası sosyal medya hesaplarıma yüklenmiştir. Linki ve PDF dosyasını, yıllarca saklayabilir ya da olası tüm iletişim olanaklarıyla paylaşabilirsiniz. Eleştirebilir ya da öneride bulunabilirsiniz, yayım için dergiye yapıt gönderebilirsiniz. 19. Sayı için yapıt gönderme son tarihi, 15 Aralık 2023 tür. Dergimizin telif kaygısı yoktur, ücretsizdir.

Derginin linki aşağıdadır, menüden tüm sayılara ulaşabilirsiniz.

YAŞAR ÖZMEN (siirsarnici@gmail.com) İZMİR

https://lnkd.in/dPteXAf9

*****************************************************************************

Genel Yayın Yönetmeni1 hafta •

Genel Yayın Yönetme1 hafta • alışmaya devam etmekteyim. İletişim için mesaj atabilirsiniz. cerennatmacaa@gmail.comcerenna

Muzaffer Kalaba

Van Yazar Şair ve Sanatçılar Derneği

Ronya Yayınları-Sardur Yayınları

100.Yıl İş Merkezi, 4.Kat, No.410

İpekyolu-Van

Tel.0-552-8470781

Dr.İbrahim Mirza (Ronya Yayınları-Sardur Yayınları Yönetmeni)

**************************************************************************************************************************************************************

ŞİŞLİ BELEDİYESİ NAZIM HİKMET KÜLTÜR VE SANAT EVİ

Halide Edip Adıvar Mahallesi, Darülaceze Caddesi, No.9-1/1

ŞİŞLİ-İSTANBUL

Tel.+90-212-2217315 veya +90-212-2526314 veya +90-533-4990479

Etkinlikler Hakkında Bilgi İçin Tel.+90-212-7088737

vakif@nazimhikmet.org.tr

nazimhikmet.org.tr

SOSYAL MEDYA HESAPLARI;

facebook.com/nhvakfi

twitter.com/nhvakfi

instagram.com/nhvakfi

**************************************************************************************************************

ÇINGI KÜLTÜR SANAT VE EDEBİYAT DERGİSİ,
KAYSERİ ŞAİRLER YAZARLAR VE SANATÇILAR DERNEĞİ YAYIN ORGANIDIR. GÖNDERİLERİNİZ İÇİN, AŞAĞIDAKİ BİLGİLERİ KULLANABİLİRSİNİZ.
KÖKSAL AKÇALI
cingidergisi@gmail.com
PK.212 KAYSERİ

**************************************************************************************************************************************************************

Rize’de yayınlanan Mavi Yeşil Dergisi’ne yazı ve şiir göndermek için, aşağıdaki e posta adresini kullanabilirsiniz.
maviyesildergisi@gmail.com

**************************************************************************************************************

GÜLSEREN AKDAŞ
BAFRA KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİNİ DESTEKLEME DERNEĞİ (KÜSADER) BAŞKANI
BAFRA-SAMSUN
.0-362-5431173

*******************************************************

Olcay Karay-Güliz Duman

AVCILAR KÜLTÜR SANAT DERNEĞİ

Üniversite Mahallesi, Nergis Sokak, No.18

AVCILAR-İSTANBUL

0-537-4303139 veya 0-538-4686663

avcilarkultursanatdernegi@gmail.com

**************************************************************************************************************

HİKMET AYDOĞAN
World of Turkiye
Haber Müdürü
Cevizli Mahallesi, Saraylar Caddesi, DAP Vazo Kule, C Blok, No.6, K.5, D.31 MALTEPE-İSTANBUL
Tel.0-216-4597727 veya 0-487350
hikmet@worldofturkiye.com
www.worlddofturiye.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.