DOLAR
33,0464
EURO
36,0112
ALTIN
2.559,03
BIST
11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
31°C
İstanbul
31°C
Hafif Yağmurlu
Salı Parçalı Bulutlu
31°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
31°C
Perşembe Yağmurlu
28°C
Cuma Yağmurlu
27°C

Gazeteci Yazar Necile İÇMELİ Röportajı

Gazeteci Yazar Necile İÇMELİ Röportajı

Betül FIRAT: Öncelikle hoş geldiniz diyor ve söyleşimizin başlangıcında bir iki cümleyle sizi tanımak istiyoruz. 

Necile İÇMELİ: Ben Necile İÇMELİ, evliyim. Bahar ve Berrin adında iki kızım var. Evlatlarımdan doğdukları günden İtibaren şükürlerim sonsuzdur ayrıca yaşam ve gurur kaynağımdır; Dr. Bahar’la Ressam Berrin Kızlarım. Okul hayatımın ilk yıllarından itibaren en başarılı derslerim “Edebiyattı.” Yalnız İşletme Fakültesi Mezunuyum… Yetilerimin Doğrultusunda 2 Yıl “Seslendirme, dublaj, spikerlik, diksiyon, sunuculuk vb.” yüksek lisans yaptım. Çocuk yaşlarda başladığım muhabirlik gazetecilik yazarlık bugüne dek mesleki sürecime 18 Yıl sığdırdığım TRT Seslendirme Sanatçılığı; TRT Dergisinde Yazarlık… Daha sonra uzun yıllar TRT Ankara Radyosunda ‘Programcı & Sunucu’ görevimde çok sayıda ödüller aldım… TRT Ankara Radyosunda: canlı yayınlar ‘Bilimsel, sosyal, kültürel, edebiyat, felsefe, ilahiyat konularını içeren sohbet programları’ ve ‘TRTNAĞME, TSM Sanat Müzik Programı.’ canlı yayımlarında ki başarılarım yıllara dayanan Edebiyat ve Sanata; Gazetecilik mesleğime duyduğum saygıdan sevgiden kendime duyduğum güvenden ötürüydü. Tüm dileğim hayat felsefem, “Umut, sevgi, iyilik ‘Yaşam gücüm kızlarımdır.’ ve merhamet duygularım” dünyama güneş oldu ışık oldu… Yaşam hayat dünyanın var oluşu bir bütün bir nefes gibi; öğretilerle yolumuza yıldızlar koymak ışıklarımızla dünyayı aydınlatmak bizim elimizde…

Betül FIRAT: Gazeteciliğe nasıl başladığınızdan ve ne kadar zamandır yazdığınızdan bahseder misiniz biraz?

Necile İÇMELİ: Gazeteciliğe okul yıllarımda “Edebiyat Kolu Başkanlığımda İlk Defa Okul Gazetesi Benim Sorumluluğunda Çıktı.” Yine lise yıllarımda ‘Şehirler arası ‘liseler arası’ “Öykü ve Şiir Yarışmasında Ödül Aldım.” Aldığım ödüller başarıma öncü oldular. Kararımı vermiştim ‘Gazeteci & Yazar’ olacaktım. Böylece Üniversitemizin bünyesinde ki gazetesi ve dergisinde her hafta köşe yazarlığı yaptım…

Betül FIRAT: Gazetecilik alanında ilk eseriniz nedir ve ilk yayınlanan eseriniz hangisidir?

Necile İÇMELİ: Ankara’da “Ankara” TRT TV. TRT Ankara Radyosu Ödüllerle devam eden medya hayatım, Düzce TV yine özel radyo kanallarında görevlerle geçti.

Gazete ve Dergiler: Yankı Dergisi, Türk Dili Edebiyatı Dergisi, İstanbul Cumhuriyet Gazetesi, Cumhuriyet Spor Haberleri, Düzce Posta Gazetesi, Ekonomi Türk Gazetesi, Çocuk Dünya Dergisi, Çağ Ankara Gazetesi… Yıldız Ankara Gazetesi, Sonsuz Haber Gazete ‘TRT TV. TRT Dergi.

Tüm dergi ve gazetelerde muhabirlik makale yazarlık ‘Yönetmenlik Koordinatörlük’ “Sanat danışmanlığı ‘Sanat & Edebiyat’ yazıları.” Ayrıca reklam bölümlerinde, ekonomi yazıları; çocuk dergilerinde “Eğitim ve Çocuk Gelişim Yazıları” ile birlikte “Öyküler.”

Betül FIRAT: Ailenizde sizden başka sanatın herhangi bir alanıyla ilgilenen var mı?

Necile İÇMELİ: Evet ailemde sanatla ilgilenenler çoğunlukta… En başta Kızım Berrin İçmeli Korucu: “Hacettepe Güzel Sanatlar Seramik ve  Cam İşleri Bölümünden mezun olmuştur ve şu an ressamdır.

Prof. Dr. ve Ressam Mürşide İÇMELİ gururla, onurla, özlem, saygı ve sevgiyle andığımız aile büyüğümüz: “Sanat adına hayata estetiğin derin güzelliğini sanattaki başarılarıyla dünya sanatçıları arasına girmiştir.

Uzun yazımla anlatmama neden olacak diye ailemizdeki diğer sanatçıları başka bir yazımda değinebilirim.

Sizin için en önemli olan basın yazınız hangisidir?

Siyaset gazeteciliğinde de çalıştım, siyasi röportajlarım beni daha fazla heyecanlandırdı… Ayrıca çocuk eğitimi ile ilgili yazılarımı da anlamlı bulmuşumdur.

Betül FIRAT: Bir gazetecinin işini icra ederken en çok neye dikkat etmeli?

Necile İÇMELİ: Etik olmalı, zamanı çok iyi kullanmalı her anlamda görev sorumluluğunun bilincinde olmalı, verdiği sözü tutmalı randevu saatlerini özenle seçmeli. Mesleğini seçtiği günden itibaren sevgisiyle gücüyle tüm çalışmalarında başaracağından emin olmalı kendisine güvenmeli. Toplum adına konuşacağından yazacağından; tarafsızlığından ödün vermemeli… Söyleşi yapacağı konunun dışına çıkmamalı…

Betül FIRAT: Kitaplarla aranız nasıldır?

Necile İÇMELİ: Kitap okumak benim için hayat kaynağı olmuştur. Yol gösterenim olduğu kadar aynı zamanda güzel ve doğru konuşmama doğru yazmama en büyük katkıdır; bu nedenle okuma alışkanlığım çok küçük yaşlardan itibaren gelişmiştir. En son hangi kitabı okudunuz?

İlber ORTAYLI’yı anlatan bir söyleşi kitabı olan “Bir Ömür Nasıl Yaşanır” elimden düşmedi.

En çok tavsiye edeceğiniz kitap hangisi olurdu?

Şiir Kitabı: Ya Evde Yoksan: Şair Söz Yazarı: Cemal SAFİ

İyi Hissetmek: DR. David BURNS

Bir Ömür Nasıl Yaşanır Büyük Tarihçi İlber ORLTAYLI Yaşam öyküsünü anlatan söyleşi kitabının Yazarı: Yenal BİLGİCİ.

Diğer yandan da Yazar ve Şair Betül FIRAT’ın kitaplarını ilgi çekici buluyorum ve keyifle okuyorum.

Betül FIRAT: Sizi etkileyen şair, yazar veya sanatçılar kimlerdir?

Necile İÇMELİ: Şair: Orhan Veli KANIK, Şair: Nazım Hikmet, Şair: Atilla İLHAN,

Roman Yazer: Adalet AĞAOĞLU, Roman Yazarı: Ayla KUTLU

Batı Edebiyatından çok sayıda roman düşünce yazarlarından etkileyen yazarlar bulunmakta.

Rus Edebiyat roman yazarı: Dostoyevski olmakta.

Betül FIRAT: İyi bir gazeteci olmanın için bir formül var mıdır? Gazeteci olmak isteyenlere önerileriniz nelerdir?

Necile İÇMELİ: Medya başka bir dünya başka bir sevda “Yazılı Medya ‘Yazılı Basın; Gazete Dergi vb.’ Sözlü Basın ‘Televizyon’ İşitsel Basın’ Radyo” Sanatsal yanıyla: Tiyatro, sinema, Halkla İlişkiler vb. Her biri sanatın bütünlüğü içinde sayıyorum; ayrıntılı olarak yazmamın nedeni anlaşılır olmasını istediğimdendir. Özellikle tutkuyla sevecekleri bağlı olacakları gazetecilik görevlerini sürdürebilmenin, ayrıca ne denli sorumluluk duymaları gerektiğinin bilinciyle bu mesleği seçmelidirler… Bir kez daha yineliyorum medyanın tüm dalları benim için bir sevda olmuştur… Meslektaşlarımızla da bu konuları ayrıntılı teyit ederiz… Önerilerim detaylı açıklamalarımın her tümcesinde duyduğum hoşnutluğum sevgidendir.

Betül FIRAT: Gençlerimizi gazeteciliğe kazandırmak için neler yapılabilir?

Necile İÇMELİ: Deneyimli Gazeteci büyüklerinden feyiz almaları en büyük yol gösterici anlamında öğreti olur; adım adım muhabirlik görevleriyle başlangıç yaparlarsa vazgeçmeden sabırla sevgiyle, “Gazeteciliği Kıymetli Gençlerimiz benimseyeceklerdir.” En önemli davranışlarımız; biz Gazetecilerin gençlerin enerjilerini sevgilerini yüksek tutmak güven duymalarını sağlamak.

Betül FIRAT: Şu ana kadar sohbetimizi okuyan ve bizlere eşlik eden dostlara son olarak ne söylemek istersiniz?

Necile İÇMELİ: Öncelikle röportajı emeğiyle özveriyle sanat görüşleriyle sanat sevgisiyle yüreğini katarak hazırlayan Değerli Edebiyatçımız Sevgili Betül Fırat’a şükran duygularımla sevgiyle iyilik dileklerimi iletiyorum

Siz sevgili okuyucularımıza da sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum, okuyucularımızı gördükçe yazma isteğimiz bin artacaktır. Hayatım boyunca tüm görevlerimi sanatla birlikte icra ederken insana insanlığa yararlı olmayı düşünerek yolumda engel çıkmamasına özen gösterdim… O nedenle sizlere ulaşabilirsek huzurlu kılabilirsek mutluluğumuz yazma isteğimizle artar. Sevgilerle…

Ödüllü Yazar ve Şair Betül FIRAT

@paradoks.okur.yazar

@yazarvesair.betulfirat

@e.san.mel

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.