DOLAR
33,0413
EURO
35,9402
ALTIN
2.546,09
BIST
11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
34°C
İstanbul
34°C
Açık
Pazartesi Az Bulutlu
31°C
Salı Parçalı Bulutlu
31°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
31°C
Perşembe Yağmurlu
29°C

HAKİKAT(TRUTH-REALITY: DOĞRULUK-GERÇEKLİK)

HAKİKAT(TRUTH-REALITY: DOĞRULUK-GERÇEKLİK)
30 Ağustos 2022 22:39
0
A+
A-

HAKİKAT(TRUTH-REALITY: DOĞRULUK-GERÇEKLİK)

VAR OLAN ŞEYLERLE ZİHNİN UYGUN OLMASIDIR!

(VERITAS EST ADAEQUATIO REI ET INTELLECTUS)

DEĞİLSE

‘İNOTANTİK

[INAUTHENTIQUE: OTANTİK(GERÇEK-DOĞRU-GÜVENİLİR-ÖZGÜN) OLMAYAN] BİLGİ’

KENDİSİNE(-ONA) KÖRÜ KÖRÜNE İNANAN

CAHİLCE BOYUN EĞEN FERT VE TOPLUMLARI

ÇOCUKLAŞTIRIR;

ERGEN-ARTİST/ATARLI KILAR

VE

İPLİĞİNİ PAZARA ÇIKARIP MASKARA EDER!

SÖYLEMEDİ DEMEYİNİZ!

BENDEN HATIRLATIP UYARMASI;

AMAN HA, DİKKAT!!!

“Epistemoloji(bilgibilim-bilgikuram)”, nâm-ı diğer “Bilgi Felsefesi”, metafizik, siyaset ve ruhun ölümsüzlüğü konularındaki yorumlarıyla “Skolastik Düşünce”ye önemli katkılar sağlamış ve 1322’de “Aziz” ilân edilen Dominikan rahip, Aquino’lu Aziz(St.) Thomas(Thomas Aquinas)’nın (1225-1274) oldukça “stimulant (uyarıcı)” ve bir o kadar da “didaktik(öğretici)” bir sözü var:

“Hakikat(truth-reality: doğruluk-gerçeklik), var olan şeylerle zihnin uygun olmasıdır(Veritas est adaequatio rei et intellectus).”(1)

Doğru söyler, yerden göğe haklıdır da…!

Zira unutmayalım; değilse “inotantik[inauthentique: otantik (gerçek-doğru-güvenilir-özgün) olmayan] bilgi, kendisine(-ona) körü körüne inanan, cahilce boyun eğen fert ve toplumları çocuklaştırır, ergen-artist/atarlı kılar, ipliğini pazara çıkarıp maskara eder!”

Dahası şu da var: “Hakikat(truth-reality: doğruluk-gerçeklik), var olan şeylerle zihnin uygun olmasıdır.” tanım-önerme-yargısından hareketle de denilebilir ki gelmiş geçmiş ne kadar “kutsal kitap(!)” diye inanılan metinler varsa [ki bu metinler, “memetik(kültürgen)” orijinli olup birer “insan ürünü”dür!] bunların tamamı “sistemsel-strüktürel(yapısal)” anlamda “hakikat” zaviyesinden sınıfta kalır!

Son tahlilde, işte ben de bu yüzden demiştim: “Hakikat(truth-reality: doğruluk-gerçeklik), var olan şeylerle zihnin uygun olmasıdır(Veritas est adaequatio rei et intellectus). Değilse ‘inotantik[inauthentique: otantik (gerçek-doğru-güvenilir-özgün) olmayan] bilgi’, kendisine(-ona) körü körüne inanan, cahilce boyun eğen fert ve toplumları çocuklaştırır; ergen-artist/atarlı kılar ve ipliğini pazara çıkarıp maskara eder! Söylemedi demeyiniz! Benden hatırlatıp uyarması; Aman ha, DİKKAT!!!”; ve’s-Selâm…!

. (Erişim Tarihi: 21.12.2021).(1) Bkz. AQUINAS, Thomas St.(Aquino’lu Aziz Thomas); “The Summa Theologica”, Translated by Fathers of the English Dominican Province, (Ques. xvi, Art. 1, 3) & SCHULZ, Gudrun; -Almanca baskıdan iktibasla-, “Veritas Est Adaequatio Intellectus Et Rei: Untersuchungen Zur Wahrheitslehre Des Thomas Von Aquin Und Zur Kritik Kants an Einem Uberlieferten Wahrhe Des Mittelalters…[HAKİKAT(DOĞRULUK-GERÇEKLİK), VAR OLAN ŞEYLERLE ZİHNİN UYGUN OLMASIDIR: THOMAS AQUINAS’IN HAKİKAT TEORİSİ VE KANT’IN ORTAÇAĞ’IN GELENEKSEL BİR HAKİKATİNE YÖNELİK ELEŞTİRİSİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR]”, (Band: XXXVI), -Published by BRILL, E.J.-, Leiden, 1993. Ayrıca bkz. http://www.documentacatholicaomnia.eu/…/1225-1274…https://www.abebooks.com/…/Veritas-Adaequatio…/plp

Zeki Coşkunsu

ETİKETLER: , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.