DOLAR
33,0413
EURO
35,9402
ALTIN
2.546,09
BIST
11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
34°C
İstanbul
34°C
Açık
Pazartesi Az Bulutlu
31°C
Salı Parçalı Bulutlu
31°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
31°C
Perşembe Yağmurlu
29°C

Yazar Murat KAYIŞ ile Röportaj

Yazar Murat KAYIŞ ile Röportaj

İnadına Kıvırcık Soruyor, Murat KAYIŞ Cevaplıyor

İnadına Kıvırcık: Merhabalar kıymetli ziyaretçilerimiz. İnadına Kıvırcık Soruyor adlı röportaj serimizin dördüncüsü ile karşınızdayız. Dördüncü   konuğumuz benim de keyifle okuduğum, Seni Sevmeme Beş Dakika Kalmıştı ve Şiire Medfun kitaplarının yazarı Murat KAYIŞ. Sorularıma geçiyorum böylelikle Murat KAYIŞ’I hep birlikte daha yakından tanımış olacağız. Merhabalar Murat Bey. Öncelikle davetimizi kırmayıp röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. Lütfen okuyucularımız için kendinizi tanıtır mısınız?

Murat Kayış: Merhaba…  Ben Murat Kayış.

Edebiyat türlerinden şiir alanında çalışmalar yapıyorum.  Şiirleri yazarken, içinde bulunduğum duygu teması hangi ölçüye meyilliyse ona göre teknik düşünerek çalışmalar yapıyorum. Serbest vezin ağırlıklı ilerliyorum ama hece ölçüsünü de kullanıyorum. 

Günümüzde farklı şiir anlayışlarını aynı düşünce selinde gezdirip üretebiliyoruz bunun sebebini çok hızlı gelişen teknolojiye bağlayabiliriz (genellemesi çok yaygın örneklerle mevcut) , yaşam koşulları da diyebiliriz…  Kelime kurallarını, imla kurallarını iyi bilmek gerekiyor işin temelinde doğru eğitim başlar ve akımları anlayabilmek için bunlar şarttır… Kapalı anlatım veya açık anlatım bunları dolduran imgeler, betimlemeler, mecazlar ile süslenir sonuç aydınlık sunmak şartıyla…  Realist şairler toplumun içinde toplumdan uzak şiirler yazmazlar ve ilk ilke de benim için budur…  Anadolu’nun çıplak bedeninde üstünü eşyalarla kapatan insanlarız ama bu demek değildir ki yaşananların üstünü de kapatalım…

İki tane şiir kitabım yayımlandı:

 1. ŞİİRE MEDFUN
 2.  SENİ SEVMEME BEŞ DAKİKA KALMIŞTI

On eserlik “ŞİİRE MEDFUN” adında şiir albümüm çıktı.

Mutenâ Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi çıkarıyoruz

Genel Yayın Yönetmeni ve İmtiyaz Sahibi olarak 9. Sayımızı da çıkardık…  Bu zamana kadar çeşitli Gazete, TV, Radyo programlarında röportajlar verdim, yazılar yazdım, program konuğu oldum…  Her zaman gayem Edebiyatımıza nitelikli çalışmalar kazandırmak ve gelecek kuşaklara ışık yumağı olacak, akılda zenginlik yaşatacak eserler bırakmak.

İnadına Kıvırcık: Çok yoğun bir tempoda çalışıyorsunuz.  Kolaylıklar dilerim. Çok Sıklıkla duyduğunuz bir sorudur belki ama okurlarımız için bir daha cevaplarsanız seviniriz. Yazmaya nasıl ve ne zaman başladınız?

Murat Kayış: Orta okul yıllarında hobi olarak ilgim vardı, şiirlerin kısa üç dört kıtalık anlatımlarında bile bir roman kadar güçlü sebep sonuç doğurup hikâyeyi sunması muhteşem bir başarıydı.  Lise yıllarımda amatörlüğüm başladı ciddi çalışmalar ve beraberinde araştırmalar yaparak donanımlı şiirler yazabilme yeteneğine kavuştum.  Hayat şartları müsait bir hale gelince kitaplarım çıktı ve zaman içinde çeşitli gazetelerde yazmayı sürdürdüm… 

“Yazmak” İnsanın kendini anlayabilme sanatıdır…

Bu dünyada bir şeylere tutunarak yaşama hissine kapılıyoruz, meziyetlerimize göre arayışlarımız başlıyor tabii ki sanat dalları hepimizin kaçınılmazıdır.  Ben hayatı anlamlaştırmayı ve kendi dilimde duygu ve düşüncelerimi tasvir etmeyi seçtim… Bu isteğime etkenler oldu aşk gibi, acı gibi, sevgi gibi, umut gibi…

İnadına Kıvırcık: Kendi dilimde duygu ve düşüncelerimi tasvir etmeyi seçtim, dediniz. Peki, kitap yazma fikri nasıl ortaya çıktı?

Murat Kayış: Uzun yıllardır yazıyordum ve yazdıklarımı sosyal medya gibi mecralarda yayınlıyordum ve içimde muazzam bir şiir iklimi oluşturmuştum. Hatta günlük konuşmalarımda bile cümlelerimi oluştururken mana bütünlüklerine dikkat ediyordum. Bu aşkın bir tarifi vardı o da: “şiir gibi yaşamak”.

Edebiyata bakışıma ve hassasiyetlerime şahitlik eden bir dostumun ısrarı başladı. Bu yazdıklarından bir eser oluşur bunu yapmalısın dedi. Benim niyetim vardı fakat zaman belki bu zaman değildi tabii sağlam bir dosya oluşturacak birikimim vardı. Dostumun ısrarı edebiyat yolunda ilk resmi hareketimin başlangıcı oldu.

İnadına Kıvırcık: Yayınladığınız kitaplarınızın isimlerini tekrar söyleyebilir misiniz? Kitaplarınızın isimlerini nelerdir? Kitaplarınızla henüz tanışmamış okuyucularımız için içeriğinden bahseder misiniz? Kitaplarınızda okurlarınızı neler bekliyor?

Murat Kayış: 

 1.  ŞİİRE MEDFUN

İlk şiir kitabımda ağırlıklı aşk duyguları yer alıyor ve farklı bakış açılarından değerlendirildiğinde zengin tümcelere tanıklık ediyorsunuz. Sade bir dil kullanmak amaçlarım arasındaydı ve neticesinde de bunu uyarladım.

Temalarda anlaşılırlık seviyesini kolay yaptım bunu sebebi şiiri topluma sevdirmekti.

 • SENİ SEVMEME BEŞ DAKİKA KALMIŞTI

Ekmek, Aşk ve Kavga…  Toplum, toplum ve toplum…

Anadolu kokusunu sevenler pek çok sever bu kitabımı.

İnadına Kıvırcık: Ben de severek okumuştum Seni Sevmeme Beş Dakika Kaldı kitabınızı. Hepsi birbirinden kıymetli şiirler.  Yazılarınızı yazarken zorlandığınız anlar oldu mu?  Kendinizi nasıl motive ettiniz?

Murat Kayış: İlk başlarda zorlandığım zamanlar oluyordu ve günlerce kelimeler aradığımı bilirim, gecelerin siyahında eksiklik, göğün maviliğinde yetersizlik var gibi gelirdi…  Şiirlere yetmiyor gibi gelirdi birçok şey ama anladım ki bu benim eksikliğimmiş ne göğün ne yerin ne de birçok şeyin…   Daha çok çalışmalar yapmak, çok kitap okumak gerekli olduğuna inanıyordum ve sonucunda kendimi geliştirerek zorlanma güçlüğünü eskiye nazaran azalttım.  Ve şiirlerimde acelecilikten yana değilim, zaman alsın, alsın ki doyurucu dizeler topluluğu ortaya çıksın…  Motivem insan yüzleridir çünkü her insan biraz sözlüktür.

İnadına Kıvırcık: Yazılarınızı kaleme alırken ne tür okumalar yapıyorsunuz?  Yazılarınızı üretim esnasında özellikle okuduğunuz bir tür var mı?

Murat Kayış: Evrensel bakışa sahip kişilerin ve özellikle kalemlerin mücadelesi kalıplardır ve kırmak için kalıpları kendini sınırlamayı sevmez, kendine çok uzak bir kitap bile eline dokunsa içinde muhakkak bir yol bulup yön oluşturur.  Ama üreticiliğinde kalemine ışık tutan türler ilklerin olmalıdır. Konular çok önemli, akla dehalık sunan kurgular ve tabii ki gerçekçilik.  Ben enstrüman seslerinden çok yardım alırım sözsüz müzikler (fonlar) onların sözleri olduğunu düşünüp ve kelimelerini benim bulmam gerekli derim.  Bu muhteşem bir eylem.

İnadına Kıvırcık: Kendinize örnek aldığınız, idol olarak gördüğünüz yazar ya da şair kim ve neden?

Murat Kayış: Örnek aldığım şair ve yazarlar çok kiminin hem kişiliği hem edebi yönü kiminin sadece edebi yönü.  Kendimi kısıtlamayı sevmem ve edebiyatımızda harika zenginlikler var.  Bunlardan faydalanmak gerekir.  Sitemizin ziyaretçileri için küçük bir liste bırakayım…

Ahmed Arif, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Adnan Yücel ,  Necip Fazıl Kısakürek ,  Yavuz Bülent Bakiler ,  Nazım Hikmet ,  Enver Gökçe ,  Ahmet Hamdi Tanpınar ,  Ümit Yaşar Oğuzcan , Bahattin Karakoç … 

Aslında liste uzayabilir fakat bu listeyle örnek bir bakışta sunmak istedim.

İnadına Kıvırcık: Günümüz yazarlarından kalemini beğendiğiniz yazar ve şairler kimlerdir?

Murat Kayış: İsmet Özel kalemi çok iyidir.  Mustafa Irgat kalemi çok iyidir ve muhteşem hikâyeli şiirler yazar. Rıfat Mertoğlu çok iyi roman yazarıdır.

İnadına Kıvırcık: Yazmak sizin için ne ifade ediyor, Murat Bey? Hayatınızın neresinde yer alıyor?

Murat Kayış: “Yaşamak yer yüzüne yüz sürerek yaşamak ve geriye bir yüz bırakarak yaşamak,” işte bundan yazmak.

İçimin dağlarında, akıl odalarımda büyüyen sözcükler var ve ben bunları kâğıdın alnından öptürmezsem eksik kalırım, bu hayatı yaşanmamış sayarım.

İnadına Kıvırcık: Murat Bey, sitemizin ziyaretçileri için kitaplarınızın yayınlanma sürecinizden biraz bahseder misiniz? Yaşadığınız zorluklar nelerdi?  Bu süreçte size kimler destek oldu?  Malum bize köstek olanları kazıyoruz yüreğimize de iyilik yapanları bir çırpıda unutuyoruz. Buradan tekrar yad edelim onları.

Murat Kayış: Önce araştırmalar yaptım, yayınevleri ile görüştüm, sözleşmelerini okudum, olanakları gözlemledim sonunda ilk kitabımı çıkaracağım yayınevi ile anlaştım.  Bana inanan ve yazdıklarıma güvenen arkadaşlarım, dostlarım destek oldu. Kitap çıkınca da öncesinde beni takip eden okur kitlem kitabıma yoğun ilgi duyarak destek oldular.  Hepsine çok teşekkür ederim.

İnadına Kıvırcık: Yazmak isteyenlere önerileriniz nelerdir?

Murat Kayış: En azından orta halli bir okur olunmalı, yöneldiğiniz türde gerekli araştırmaları yapmak, “bilgi sahibi olmadan kalem sahibi olunmaz”.

İnadına Kıvırcık: Güzel ve keyifli bir sohbetti. Murat   Bey, röportajınız için teşekkürler. Son olarak sitemizin ziyaretçilerine neler söylemek istersiniz?  

Murat Kayış: Herkes önce okur olarak başlar sonra üretici olarak devam eder. Bugün biz eserlerimize sırt dayıyorsak bilinçli okurlar sayesindedir. Kelimelerin gücünü kullanarak daha donanımlı bir hayat yaşayabilirsiniz.

Kendini ifade etmekte sorun yaşayan insanların kavgası, sorunu bitmez.  Sorunları aşmak ve daha güzel bir hayat için şiir okuyun, roman okuyun, dergi okuyun, gazete okuyun…  Lütfen kitaplara ama edebi nitelik taşıyan kitaplarımıza her zaman destek olalım.  Bu güzel ve donanımlı sorulardan oluşan röportaj için teşekkür ederim İNCİ hanım.

İnadına Kıvırcık: Veda vakti geldi.  Sanatla, edebiyatla kalın, hoşça kalın… Edebiyat ve Sanat Meltemi yuvanızda essin…

Yorumlar

 1. Mustafa IRGAT dedi ki:

  Edebiyata sanata dair atılan her adım için binlerce teşekkür ederim. Yüreği şiirle çarpan her kaleme selam olsun.
  Murat KAYIŞ yüreği şiirle atan en değerli kalemlerdendir. Yüreği kalemi emeği daim olsun.
  Harika bir röportaj olmuş İnadına Kıvırcık ın yüreği var olsun.