DOLAR
32,5187
EURO
35,0626
ALTIN
2.434,81
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
30°C
İstanbul
30°C
Açık
Perşembe Açık
30°C
Cuma Açık
28°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C
Pazar Az Bulutlu
29°C

OTANTİK

OTANTİK
5 Eylül 2022 22:25
0
A+
A-

SİZİ

‘KEMİRMEK-SÖMÜRMEK-ENERJİNİZİ SOĞURUP ÇALMAK-TÜKETMEK

VE ÖMRÜNÜZÜ YİYİP BİTİRMEK’

İÇİN GELENLERLE

SİZE

‘ENERJİ YÜKLEMEK-NEŞENİZİ YÜKSELTMEK-HAYAT VERMEK- YAŞADIĞINIZI HİSSETTİRMEK’ İÇİN GELENLERİN

HER İKİSİ(HER İKİ TÜRÜ) DE

SİZİN ‘KENDİ YANSIMANIZ-KENDİ ALTERNATİFLERİNİZ’DİR;

‘OTANTİK

(GERÇEK-DOĞRU-GÜVENİLİR-ÖZGÜN)

DENGE-DENGELEME-İSTİKRÂR-KARARLILIK

(ÉQUILIBRE-ÉQUILIBRATION-STABILITÉ)’Yİ

YAKALAYABİLMENİZ İÇİN…

HER İKİSİ DE

KENDİ ‘MATÜRASYON’UMUZ(‘OLGUNLAŞMA’MIZ);

‘GELİŞİMSEL-EVRİMSEL’ YANIMIZA YÖNELİK

BİR ‘FIRSAT’

BİR ‘LÜTUF’

BİR ‘ARMAĞAN’…!

“Akletme Üzerine(2012)”, “Cemaat Diktatörlerinin Psikanalizi(2012)”, “Kusay’ın Mekke Devrimi [Roman-(2015)]”, “Vahyin Tarihsel Mahiyeti(2017)”, “Yüzleşme: Din & Tarih & Siyaset(I-II-III)[2018-2019-2020]” vb. araştırma-inceleme, edebiyat ve İslam kategorilerinde eserleri bulunan yazar, hakikat yolcusu, kadim gönül dostum Hamdi Tayfur, (1965-…) bir paylaşımında şöyle der:

“Bazı insanlar dünyaya sanki sizi tüketmek, sömürmek için gönderilmişler… Sürekli bir talep, sürekli sizden yüksek bir beklenti, onlara karşı hep yapmanız ve yerine getirmeniz gereken yüksek sorumluluklar, hep bir sizi kemirme, tüketme, sömürme cabası… Enerjiniz sürekli soğuruluyor. İş yapmaktan yorulmayan ben, bazı akşamlar kendimi vampirler tarafından kanı çekilmiş bir ceset yığını gibi hissediyorum. Bazı insanlar öyle mi? O sıra dışı varlıklar sanki size enerji yüklemek, neşenizi yükseltmek, hayat vermek, yaşadığınızı hissettirmek için varlar. Gönderilmiş melekler onlar… Size adeta cennetten avanslar sunuyorlar… Cennete gitmeden cenneti yaşıyorsunuz.”(1)

Tüm olay ve olgulara “non-konvansiyonel(geleneksel olmayan-alışılagelmemiş) düşünüş-bakış-yorum” sergilemek gerektiği gibi buna da aynı düşünüş-bakış-yorumu sergileyerek ben de şöyle diyorum:

Sizi “kemirmek, sömürmek, enerjinizi soğurup çalmak, tüketmek ve ömrünüzü yiyip bitirmek” için gelenlerle size “enerji yüklemek, neşenizi yükseltmek, hayat vermek, yaşadığınızı hissettirmek” için gelenlerin her ikisi(her iki türü) de, sizin “kendi yansımanız-kendi alternatifleriniz”dir; “otantik(gerçek-doğru-güvenilir-özgün) denge-dengeleme-istikrâr-kararlılık(équilibre-équilibration-stabilité)”yi yakalayabilmeniz için… Sözün özü, her ikisi de kendi “matürasyon”umuz (“olgunlaşma”mız); “gelişimsel-evrimsel” yanımıza yönelik bir “fırsat”, bir “lütuf”, bir “armağan”…!

“Bittecrübe sabit”tir. Kendi yaşamımda bunlara oldukça yoğun tanık oldum, iliklerime kadar hissedip yaşadım, yaşamaya da devam ediyorum. Her iki türüne de “sonsuz teşekkürler”… İyi ki varlar… Değilse kendim, “özbeöz(gerçek)” kendimle bulaşamayacaktım!

“Otantisite”ye, yani “gerçeklik-doğruluk-güvenilirlik-özgünlük”e; “doğru-gerçek ve farklı bakış açıları”na, [“otantik ilim literatürü”nde de geçtiği üzere] ancak ve ancak “tradisyonel(geleneksel-alışılagelmiş)” yollarla değil, bilakis “non-konvansiyonel düşünüş-bakış ve yorumlar”la ulaşılabilir. En baba-otantik “sanatsal & filozofik(felsefî) & ilmî” atılım, icat ve keşifler buradan-bu yöntemle doğmuştur. Kuşkusuz bu da insanda olağanüstü hayranlık yaratır. Ömrümün ezici çoğunluğu(38 yıl) bununla iç içe… Ben de hep hayranım böylesine…

Son tahlilde, işte ben de bu yüzden demiştim: “Sizi ‘kemirmek, sömürmek, enerjinizi soğurup çalmak, tüketmek ve ömrünüzü yiyip bitirmek’ için gelenlerle size ‘enerji yüklemek, neşenizi yükseltmek, hayat vermek, yaşadığınızı hissettirmek’ için gelenlerin her ikisi(her iki türü) de, sizin ‘kendi yansımanız-kendi alternatifleriniz’dir; ‘otantik(gerçek-doğru-güvenilir-özgün) denge-dengeleme-istikrâr-kararlılık(équilibre-équilibration-stabilité)’yi yakalayabilmeniz için… Her ikisi de kendi ‘matürasyon’umuz(‘olgunlaşma’mız); ‘gelişimsel-evrimsel’ yanımıza yönelik bir ‘fırsat’, bir ‘lütuf’, bir ‘armağan’…!”; ve’s-Selâm…!

(1) Bkz. TAYFUR, Hamdi; 31.08.2022 tarihli, kendi “facebook” ana sayfasındaki paylaşım yazısı, https://www.facebook.com/hamdi.tayfur. (Erişim Tarihi: 31.08.2022).

Zeki Coşkunsu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.