DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
21°C
İstanbul
21°C
Az Bulutlu
Pazartesi Hafif Yağmurlu
22°C
Salı Açık
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C

LÜLEBURGAZ’LI YAZAR VE ŞAİRLER BİR ARAYA GELDİ  

LÜLEBURGAZ’LI YAZAR VE ŞAİRLER BİR ARAYA GELDİ  

Kırklareli Lüleburgaz’da yaşayan yazar ve şairler yapacakları imza gününden önce Bizim Sahaf Kitap Kafe’de toplandı.

Kırklareli Lüleburgaz’da ikamet eden yazar ve şairler okurları buluşmak için 1 Ekim, Cumartesi günü imza gününde bir araya gelecekler. İmza günü hazırlıkları için bir araya gelen yazar ve şairler istişarede bulundu.

 ‘Zindan Baba’ kitabının yazarı Bahri BERBEROĞULLARI, ‘Dördüncü Cemre’  kitabının yazarı Gürsel İLERİ, ‘Ötekiler – Taşeron işçiler’ kitabının yazarı İbrahim KOSER, ‘Hükümsüz Kimlikler, Ölümüne Aşk, Öğretmenler için Yaratıcı Yazarlık El Kitabı, Şen Yuva ve Kayıtsız Kimlikler’ kitaplarının yazarı İnci YILMAZ ŞİMŞEK, ‘Kim bu Adam?’ kitabının yazarı Recai KÜLLÜ ve ‘Bir Tek Sana Yenildim, Aşağı Mahalleye Ağıt ve Ürküş’ kitaplarının yazarı Yılmaz TAŞDELEN bir araya gelerek ortak imza günü düzenleyecekler. İmza günü öncesi toplanan yazar ve şairler Bahri BERBEROĞULLARI, Gürsel İLERİ, İbrahim KOSER, İnci YILMAZ ŞİMŞEK, Recai KÜLLÜ ve  Yılmaz TAŞDELEN günümüzde edebiyat, yazarlık mesleğinin geleceği, yazma serüvenleri konularını konuştu.

Kırklareli Lüleburgaz’da edebi çalışmalarını sürdüren yazar ve şairlerin düzenleyeceği ortak imza günü Lüleburgaz’ın ilk ve tek sahaf kafesi Bizim Sahaf Kitap&Kafe’de 1 Ekim Cumartesi günü saat 14:00 ile 19:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Tüm kitapseverleri davet eden şair ve yazarlar Bahri BERBEROĞULLARI, Gürsel İLERİ, İbrahim KOSER, İnci YILMAZ ŞİMŞEK, Recai KÜLLÜ ve Yılmaz TAŞDELEN okurları ile buluşacakları günü heyecanla beklediklerini dile getirdiler.

Bahri BERBEROGULLARI kimdir?

1942 yılında Lüleburgaz’da doğdu. İlkokul-Ortaokul ve Liseyi doğduğu şehirde tamamladı. Kepirtepe Öğretmen Okulunu dışarıdan bitirerek çok sevdiği Öğretmenlik hakkını kazandı. Lüleburgaz Çengelli Köyü, Babaeski B.Mandıra Kasabası Cumhuriyet İlkokulu öğretmenliği sonra Üniversite yıllarında 1963-1967 yılları çok prestijli bir dernek olan Lüleburgaz Yüksek Tahsil Cemiyeti Başkanlığı görevinde bulundu.

1967-1970 Ordu İli Ünye İlçesi Selviler Köyü er öğretmen olarak vatani görevini yapıp Ankara Haymana ve Polatlı da öğretmenlik ile gece eğitimle Ankara Üniversitesi DTCF Eski Türk Dili Edebiyatı Kürsüsü bölümünü bitirip bir yıl Lüleburgaz Kız Meslek Lisesi Edebiyat Dersi öğretmenliğinden kendi isteği ile ayrılıp ÖZGÜR KİTAP KIRTASIYE ile yerel Özgür Gazetesi’ni yayınladı.

Ankara’ da yükseköğrenim yıllarında başladığı; araşt8rmacılığının 50. yılındadır.

Bahri BERBEROGULLARI; 50 yıllık araştırmacılığında;

“Lüleburgaz yaşanmış ama yazılmamış şehirdir.“ sonucuna ulaşmış; Lüleburgaz yazarıdır.

Kitaplarının konusunun LÜLEBURGAZ olmasından dolayı.

Araştırmacı Yazar Bahri BERBEROGULLARI’nın yayınlanmış iki kitabı yayına hazır 10 kitabi vardır. Bunlardan; “RUMELİ’DE 653 YILLIK VATAN LULEBURGAZ ve GAZI ALI BEY CAMİİ” kitabı tükenmiş olup yazar genişletilmiş ikinci baskısını yayına hazırlamaktadır. İkinci Kitabi: “ ZİNDAN BABA, Hayatı, İnancı ile müridi Zekeriya Baba (Murad Baba)”dır.

GÜRSEL İLERİ kimdir?

Çiftçi bir ailenin üçüncü ve en küçük oğlu olan Gürsel İLERİ 1969 yılında Lüleburgaz doğumludur. İlköğrenimini Kocasinan ilkokulunda, ortaokulu Lüleburgaz Merkez Ortaokulu’nda, liseyi de Lüleburgaz Lisesi’nde okumuştur. 

Yağlı boya ve sulu boya resim çalışmaları da yapan Gürsel İleri’nin lise son sınıftayken Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği Turizm ve Çevremiz konulu bir resim yarışmasında aldığı Kırklareli il birinciliği bulunmaktadır.  Ayrıca Lüleburgaz’ın iş merkezlerinden Torkan İş Hanı’nın açılışında yağlı ve sulu boya çalışmalardan oluşan karma bir resim sergisi açarak resimlerini Lüleburgaz halkıyla buluşturmuştur.

Bir dönem Lüleburgaz’ın yerel radyolarında şiir programları yapan Gürsel İLERİ o sıralar “Adam gibi” adlı şiir albümüyle büyük çıkış yapan İbrahim SADRİ ile tanışmış ve İbrahim SADRİ’nin de tavsiyesiyle hem şiir yazma hem de yorumlama yönünde çalışmalara ağırlık vermiştir.

Gürsel İleri’nin yedi yıl süren evliliğinden İsmet Alp adlı bir oğlu bulunmaktadır.

Şiirleri internette çok sayıda siteye yayılmış olan Gürsel İLERİ’nin facebook’ta  “Gürsel İleri Şiir ve Dostluk Grubu” adında bir grubu, Youtube’de de şiir videolarını bir araya getirdiği Kanalı ve Dördüncü Cemre adlı şiir kitabı bulunmaktadır. Dönem dönem düzenlenen etkinlikler ve programlarla şiirlerini halkımız ile buluşturmaktadır…

İBRAHİM KOSER kimdir?

1959 yılında Uzunköprü Aslıhan köyünde dünyaya geldi. İlkokulu köyünde, Ortaokulu köyden 1km uzaklıktaki Kırcasalih beldesinde okudu. Liseyi 1973-1977 arası Edirne Endüstri Meslek Lisesi ve Teknik Lisesinde bitirdi. İşçilik hayatına liseyi bitirdiği 1977 yılında Tekirdağ-Çerkezköy’de  başladı. Askerliğine kadar burada birkaç işyerinde çalıştı. Çalıştığı işyerlerinde sendikal faaliyetlerinin yanı sıra sol-sosyalist grup ve yapılarda çeşitli görevlerde bulundu.12 Eylül askeri darbesinde tutuklanarak birçok davadan kovuşturmaya uğradı. Tahliye olduktan hemen sonra askere gitti. Askerlik görevinden sonra bütün davalardan beraat edip sabıka kaydı olmamasına rağmen sakıncalı olduğu gerekçesiyle kamu işyerlerinden yasaklı oldu. İŞKUR vasıtasıyla Edirne’de  bir tekstil fabrikasına tornacı olarak işe girebildi. 1986 yılında evlendi. 1988 yılında girdiği Şişecam’a bağlı Lüleburgaz’daki Trakya Cam fabrikasından 2003 yılında emekli oldu. Biri kız diğeri erkek olmak üzere iki çocuk sahibidir.

İnci YILMAZ ŞİMŞEK kimdir?

1983 yılında Siirt’te doğdu. Çukurova Üniversitesi Resim İş Öğretmenliği ve Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans eğitimi aldı. Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Uzaktan Öğretim alanında yüksek lisansını yaptı. Evli ve iki çocuk annesi, 17 yıllık öğretmendir.

Çeşitli basılı ve dijital dergilerde öyküleri yayınlanmaktadır. Öykülerinin yer aldığı bazı basılı dergiler; Acemi, Cüneyne, Mutena, Güncel  Sanat, Göl Edebiyat ve Sarmaşık.

“Bir Kedi ve Bir Adam” öyküsü Kaygusuz Abdal 12. Öykü ve Şiir Yarışması’nda Alanya Kale Ödülü’ne layık görüldü. Amasya Dernekler Federasyonu’nun düzenlediği ‘Ferhat ve Şirin Öykü Yarışması 2022’ de seçici jüri olarak görev yaptı.

Hükümsüz Kimlikler adlı öykü kitabı, Ölümüne Aşk adlı roman türündeki kitabı, Öğretmenler İçin Yaratıcı Yazarlık El Kitabı adlı uygulama ve etkinlik kitabı, Şen Yuva öykü kitabı, Kayıtsız Kimlikler adlı roman türündeki kitapların yazarıdır. 2009 yılından beri Lüleburgaz’da öğretmenlik yapan İnci YILMAZ ŞİMŞEK Lüleburgaz Lisesi’nde öğretmenlik mesleğine devam etmektedir.

Recai KÜLLÜ kimdir?

1962 Lüleburgaz doğumlu. Çocukluğu İstanbul’da geçti. 1972 yılında babasının vefatı nedeniyle Lüleburgaz Ayvalı köyüne yerleşti. Orta okul ve lise öğrenimimi Lüleburgaz’da tamamladı. Askerlik görevinden sonra 20 yıl mobil vinç operatörü olarak ve sonrasında 12 yıl mesleğinde işletme müdürü görevinde bulundu. 2008 yılında emekli oldu. 2018 yılına dek çalışma faaliyetine devam etti. 2018 yılından itibaren aktif olarak çalışmıyor.

1975 yılında şiir aşkı başladı. 2018 yılında  “KİM BU ADAM” ismi ile ilk kitabını çıkardım. Şu anda basıma hazır 3 adet şiir kitabı,  içinde 1000 tane mani bulunan 1 adet mani kitabı ve özel ve farklı şiirlerden oluşan 1 adet şiir kitabı bulunmaktadır.

2017 yılından günümüze dek, bireysel olarak ve kurmuş oldukları LÜKSET (Lüleburgaz kültür sanat edebiyat topluluğu) adına birçok şiir dinleti programları gerçekleştirdi ve sosyal projelerde bulundu. 2022 yılı içinde de, LÜKSEYAD ( Lüleburgaz Kültür Sanat Edebiyat Yaşam Derneği’ni kurdu.  Başkanlığını değerli kalem Kevser DOSTAGÜLER, başkan yardımcılığını da kendisi yapmakta.

Evli, üç kız bir erkek 4 çocuk babası, beş torun sahibi.

Yılmaz TAŞDELEN kimdir?

Kırklareli ili Babaeski ilçesi, Nadırlı köyünde 1961 yılında doğdu.

İlkokulu köy ilkokulunda, ortaokul ve liseyi Babaeski ilçesinde tamamladı.

Askerden dönüşte PTT de işe girdi. Öykü, şiir ve gezi yazıları yazdı.

2021 yılında Lüleburgaz’da ilk kez kurulan Trakya Edebiyat ve Sanat Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı.

Yayınlanmış “Bir Tek Sana Yenildim” isimli şiir, “Ürküş” isimli öykü ve son kitabı”Aşağı Mahalleye Ağıt” yine şiir türünde 2022’de yayınlandı.

Yaşamını Lüleburgaz ve Akçay’da sürdürmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.